Pro koho je dárek?

Typ dárku

Příležitost

<< seznam článků

Keramický nůž

Přidáno 08.09.2011

Nůž vyvinutý za použití nejmodernějších technologií, tzv. keramický nůž, je tvořen z oxidu zirkoničitého. Tento materiál po zapracování dosahuje extrémní tvrdosti. Na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje hodnoty 8,2 (diamant dosahuje na této stupnici 10, zatímco ocel přibližně 6). Keramický nůž kromě výjimečné tvrdosti navíc nepodléhá korozi, neboť neobsahuje žádný kov.

Proč je lepší keramický nůž?

Hlavní předností keramického nože je tedy tvrdost použitého materiálu, díky kterému dochází k značně menšímu opotřebování ostří. Keramický nůž zůstává ostrý bez broušení i několik let (uvádí se déle než 3 roky). Výhodou keramických nožů je také jejich netečnost – neabsorbují žádnou chuť, ani zápach krájených potravin. Zároveň potraviny při krájení nezískají nepříjemnou kovovou pachuť. Často se také uvádí, že při krájení ovoce keramickým nožem nedochází k následnému nastartování rozkladu vitamínů, tak jako při použití ocelových nožů, které v krájeném ovoci zanechávání kovové mikročástice.

Má keramický nůž nějaké nevýhody

Každé plus bývá obvykle doprovázeno nějakým nedostatkem. U keramického nože je výjimečná tvrdost doprovázena menší pružností. Zatímco ocelový nůž je do značné míry pružný, keramický nůž si žádá šetrnější způsob zacházení. S ostřím keramického nože se nedoporučuje sekat do kosti, ledu, či jiného tvrdého materiálu. Ze stejného důvodu není možné nůž používat k páčení. Pokud ostří nože vystavíte nárazům, či ohýbání, může dojít k odlomení částí čepele, či k jeho zlomení.

Broušení keramického nože

I keramický nůž je možné nabrousit. Pokud Vám nůž vydrží několik let a začnete pociťovat, že už ztratil svou původní ostrost, odneste ho např. k prodejci, který nůž za poplatek odešle do centrály výrobce. Zde bude nůž nabroušen pomocí diamantové brusky. Další možností je pořídit si diamantový brousek – kvalitní nabroušení však bude vyžadovat určitý stupeň zručnosti.

Komentáře k článku:

Originální nápady na dárky, dárečky k narozeninám, tipy na dárkové poukazy pro muže i ženy, dárkové koše, články popisující dárkové předměty - to je jen tak namátkou z obsahu našich stránek. Všechny dárky jsou ručně vybírány a tříděny tak, aby přehled byl maximálně srozumitelný a každý zde našel inspiraci a tip na super dárek dle svých preferencí. Vybírat nevšední a neobvyklý dárek nemusí trvat dlouho. K dárku přidejte i originální přání.